„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Актьорът Любомир Фърков празнува 70-тата си годишнина на сцената на Драматичен театър – Търговище с постановката „Страст под брястовете“. Спектакълът се играе днес, в деня на рождението на доайена на трупата, съобщават от културната институция.
Познат на публиката с десетките си сатирични роли, Фърков отбелязва юбилея си с един от най-драматичните образи в американската драма – тази на Ефрем Кебът в „Страст под брястовете“ от Юджийн О’Нийл. Излиза от комфортната си зона по предложение на режисьора Денислав Янев, след като вече са създали солидна основа на съвместната им творческа биография. „Поверявайки ми ролята на Ефрем Кебът в спектакъла ,"Страст под брястовете", той пое много голям риск, защото аз съм ярко комедиен артист. Кебът е герой диаметрално различен от мен като характер, като вяра, като глас и дори на външен вид
Галерия „Структура“ ще вземе участие в тазгодишното издание на Sofia Art Fair, което ще се проведе от 4 до 6 октомври в "София тех парк", информират от екипа на галерията.
„Нашата селекция показва произведения, които изследват взаимовръзката между съвременното изкуство и новите технологии. Всеки от представените автори използва тези различни възможности по свой специфичен начин, за да изрази собствените си възприятия и да открие нови, неочаквани посоки“, разказват от галерията.
Станимир Генов започва с генерирането на форми и обеми в 3D софтуер. Тези дигитални изображения служат като отправна точка за изграждането на живописни пейзажи, в които е кодирана пространствената информация на несъществуващи среди. Чрез този процес той изгражда лична реалност, която надхвърля импулсите на околния свят, разказват от екип
Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.
Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.
"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите.
Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета
Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА.
Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията.
Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.
"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той.
"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“. Първият български лекар, присадил сърце на малкия Иванчо от Кърджали. През 2003 г. Проф. Александър Чирков прави и
Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.
По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“.
В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно международно жури от куратори и изкуствоведи, съставено от Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България).
„Важна част за проекта са и неговите посланици. Те са тези, които популяризират идеите на Sofia Art Fair и привличат широката публика към каузата на културата и изкуството. Една от тях е Мария Силвестър, която се превръща в лицето, отразяващо всичко най-актуално, интересно и вълнуващо с подготовката и реализацията на събитието“, съобщават организаторите.
/ВСР
Филми по произведения на Емилиян Станев и Михаил Вешим ще бъдат представени в програмата на „Синелибри“, съобщават организаторите.
Непосредствено след премиерата на „Вълк“ на Теодор Ушев на кинофестивала в Торонто, продукцията ще има прожекция в кино „Одеон“ на 14 октомври.
Филмът е адаптация по разказ на Емилиян Станев. Използвайки новаторска техника, Теодор Ушев предлага омагьосващо преосмисляне на вечния конфликт между природата и човечеството, разказват от екипа на „Синелибри“.
В рамките на събитието публиката ще може да участва в разговор с режисьора и аниматор, както и да види други негови произведения, вдъхновени от литературата - „Сомнамбул“ (Федерико Гарсия Лорка), „Физика на тъгата“ (Георги Господинов), „Третата страница от слънцето“ (по мотиви от Библията).
На
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.
Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.
Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор
Изложбата „Ремис“ на Румен Жеков ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6. Експозицията може да бъде разгледана от 30 септември до 19 октомври, съобщават организаторите.
Куратор е Диана Драганова-Щир. Тя представя избрана колекция, която обхваща последните творби на Румен Жеков (1960 – 2022) – „В черно“, както и част от цикъла „Безсъници“. Заедно с неговите платна са изложени и произведения на негови приятели и сподвижници – Кольо Карамфилов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Надя Генова, Николай Бузов и Иван Тотев.
„Сред талантливото и силно поколение съвременни художници, които работят от края на 90-те години на ХХ век до днес, творчеството на Румен Жеков е заело своето подобаващо място. Съосновател и активен участник в плов
Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.
От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.
При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.
В изложбата са показани